Seminaria


  • „Noe, Rahab i my” – o wierze, która nie mieści się w systemie

    Czy by uwierzyć, trzeba się wychylić?
    Jak być wierzącym wśród ludzi, którzy wszystko już wiedzą?

    W czasie seminarium przyjrzymy się dwóm postaciom biblijnym – Noemu i Rahab – i zastanowimy się, co znaczy wierzyć, gdy świat wokół opiera się na twardych danych i logice. Zobaczymy, jak bardzo ekscytujące (i ryzykowne) może być zderzenie wiary z wiedzą.

    Nie zabraknie także refleksji o dzisiejszym Kościele i naszej gotowości do wychodzenia… poza nawias.


  • „Wyznawać razem” – o wspólnocie, tradycji i znaczeniu słów

    Dlaczego w ogóle powstały wyznania wiary? Jaką rolę odgrywały w historii Kościoła – szczególnie w czasach Reformacji? I co znaczą dla nas dzisiaj?

    W trzecim, podsumowującym spotkaniu cyklu o wyznaniu wiary, przyjrzymy się znaczeniu wyznań – nie tylko jako historycznym dokumentom, ale jako żywej części tożsamości Kościoła i osobistej wiary.


  • „Wstyd, łaska i uzdrowienie” – o zdrowiu seksualnym i wewnętrznej przemianie

    Czym jest zdrowie seksualne z perspektywy psychologii i wiary?
    W seminarium poruszymy trudne, ale bardzo ważne tematy: walki z pornografią i niechcianymi zachowaniami seksualnymi, bólu po zdradzie, destrukcyjnych wzorców w relacjach oraz wewnętrznej izolacji, jakiej często doświadczają osoby zmagające się z tymi problemami.

    Zastanowimy się:

    • jak wstyd i trauma wpływają na mózg i jak można tworzyć nowe, zdrowe ścieżki neuronalne,
    • jaka jest rola łaski w procesie uzdrowienia,
    • jak uzależnienia i zaburzenia wpływają na relacje i co pomaga je odbudować,
    • jak rozpocząć osobistą drogę ku zdrowieniu – i jak może w tym pomóc społeczność Kościoła.

    To spotkanie dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, towarzyszyć, wspierać – i samemu doświadczyć przemiany.


  • „Wyrastamy z Izraela” – o historii zbawienia, która trwa

    Co oznacza obraz drzewa oliwnego i jego korzenia, użyty przez apostoła Pawła w Liście do Rzymian 11:16–24? Jak rozumieli to pierwsi chrześcijanie w Rzymie i jak my – jako współcześni wierzący – powinniśmy odczytywać to przesłanie dzisiaj?

    Korzeń poprzedza gałęzie – nie tylko w porządku chronologicznym, ale i duchowym. Wszystko, co wyrasta później, ma swoje źródło i oparcie w tym, co było wcześniej. Jeśli korzeń jest święty, święte jest i całe drzewo. Zrozumienie żydowskich korzeni naszej wiary pozwala lepiej pojąć zarówno historię zbawienia, jak i nasze miejsce w ciele Chrystusa.

    To seminarium będzie okazją, by na nowo odkryć szacunek wobec duchowego dziedzictwa, z którego wyrastamy – wobec tych, którzy przynieśli nam ewangelię, i wobec relacji między narodami w jednym, Bożym planie zbawienia.